Premiera filmu Śladami Powstania Styczniowego na Podlasiu | 29.11.2023

Premiera filmu miała miejsce w kinie TON w Białymstoku dzięki współpracy z Fundacją w Dobrym Tonie.

Reportaż Śladami Powstania Styczniowego przedstawia historię wydarzeń z 1863 roku na Podlasiu przez pryzmat osobistych doświadczeń poprzednich pokoleń Polaków przekazanie obecnemu pokoleniu. W filmie znajdziemy relacje prawnuka zesłańca z Łukawicy – Adama Raciborskiego oraz historyczne podłoże wydarzeń Powstania Styczniowego przedstawione przez historyków: Adama Czesława Dobrońskiego, Radosława Dobrowolskiego, Józefa Waczyńskiego i Tomasza Paca. Artefakty znalezione na polu bitwy w Piereciosach przedstawia Krzysztof Łaziuk z Nadleśnictwa Supraśl. Inscenizacje, w których biorą udział między innymi praprawnukowie zesłańców 1863 – Weronika Trojanowska i Stanisław Trojanowski oraz muzyka dopełniają całości filmu.

Po premierze reżyserka przyznała: „Jak wybrzmiało w reportażu w sercu mamy wypisane daty, które stanowią o naszej tożsamości.

Ujęcia końcowe filmu pojawiły się w mojej głowie na samym początku układania scenariusza. Końcowe strofy Stanisława Wyspiańskiego: pokoleniom ostawię czyny/ Po ojcach wielkich – wielkie wskrzeszę syny/kiedyś Będziecie wolni/ a dzisiaj – kres nabrały wielkiego sensu w obecnym momencie zakrętu historii dotyczącej też naszego narodu.”

Premierowy pokaz filmu poprzedzony był tekstami z Nocy Listopadowej Stanisława Wyspiańskiego. Zaprezentowały je recytatorki Anety Kaliściak z I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.

We czwartek 07.12.2023 w ramach Filmowego Międzypokoleniowego Centrum Edukacji miały miejsce pokazy filmu w szkołach podstawowych w Chojewie, Rudce w Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku oraz ZSOiR w Rudce. Uczestniczyli w nich reżyser oraz aktorzy. W dniach 12.12 i 14.12 odbyły się pokazy filmu w Długołęce (z udziałem aktorów z rekonstrukcji) oraz w GOKiS w Krypnie (z udziałem społeczności lokalnej występującej w filmie).