Marszałek 100 lat później (oficjalne zdjęcia)

Relacja z naszego wydarzenia “Marszałek 100 lat później” z okazji 100 rocznicy nadania Honorowego Obywatelstwa miasta Białegostoku dla Marszałka Piłsudskiego. Galeria zdjęć znajduje się na dole artykułu.


Rekonstrukcja rozpoczyna się w Waliłach. W rolę marszałka wcielił się Czesław Jakubowicz. Marszałek wsiadł tam do pociągu o godz. 10.30. Do Białegostoku dotarł w południe. Na dworcu PKP marszałka przywitały tłumy. Tam też Piłsudski otworzył wystawę zorganizowaną przez IPN pod tytułem „Województwo białostockie u progu niepodległości II Rzeczypospolitej”.

Z dworca Marszałek pojechał odkrytym powozem w asyście kawalerzystów w kierunku centrum. 

Pierwszy przystanek zrobiono w miejscu, gdzie mieszkańcy Białegostoku 100 lat temu ustawili bramę powitalną. Między ulicą Lipową a Rocha, marszałek otworzył kolejną wystawę autorstwa IPN – „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920.Kierunek północno-wschodni”.

Około godziny 13 orszak z marszałkiem zatrzymał się przy wejściu do Muzeum Podlaskiego. Tam ustawiono drugą bramę powitalną. 

Na Rynku Kościuszki zatrzymała się kawaleria. Białostoczanie z ciekawością podziwiali wystrojone konie i piękne powozy. 

– Warto tworzyć żywą historię, która daje wszystkim ludziom dowód tego, że czasy międzywojenne, czasy marszałka Piłsudskiego dały nam to, że wszyscy możemy tutaj cieszyć się wolnością i mówić po polsku – wyjaśnia Lech Horosz ze Szwadronu Kawalerii im 10. Pułku Ułanów Litewskich – Chcieliśmy udokumentować, że co takiego wydarzyło się 100 lat temu. Widać, że mnóstwo ludzi nas ogląda i jest to dla nich duża atrakcja – dodaje rekonstruktor. Lech Horosz może być znany szerzej jako gwiazda programu “Rolnicy. Tak się żyje u nas na wsi”.

Uroczystości przed kinem Ton rozpoczęły się o 13.15. Marszałek Piłsudski powitał białostoczan. Na uroczystości zjawili się m.in. biskup Henryk Ciereszko, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i poseł PiS Jarosław Zieliński. Na początku orkiestra odegrała “Mazurek Dąbrowskiego”. 

– Dzisiaj, tutaj w Białymstoku powracamy do przeszłości sprzed 100 lat. Trzeba pamiętać o tych czasach. Powrót do tamtych chwil powinien wiązać się z refleksją na temat teraźniejszości i przyszłości. Tamte wydarzenia uczą nas patriotyzmu. Uczą nas tego, że wolność i niepodległość państwa to wartość najcenniejsza – mówił poseł Zieliński przed kinem Ton.

Zaraz później do głosu doszedł wojewoda podlaski.

– Cieszę się, że dzisiaj możemy zgromadzić się na tym rynku i wspomnieć trudne, ale i piękne wydarzenia sprzed 100 lat. Trudne, bo pamiętajmy, że dopiero odbudowywaliśmy swoją niepodległość – głosił Bohdan Paszkowski. 

Wyraził też nadzieję na to, że obchody tej rocznicy będą szerzej oddziaływać na mieszkańców miasta i województwa.

– Pamiętajmy, że siła naszej ojczyzny wynika z naszych umysłów, serc i przywiązania do idei niepodległości. Wierzę, że ta idea jest wśród Polaków żywa i będzie przekazywana następnym pokoleniom – dodał.

Następnie impreza przeniosła się na dziedziniec Pałacu Branickich, gdzie o godz. 15 rozpoczął się festyn.

Podczas wizyty 21 sierpnia 1921 roku Józef Piłsudski otrzymał od władz Białegostoku akt honorowego obywatelstwa. Marszałek stał się pierwszym, honorowym obywatelem stolicy województwa. // Fragment Artykułu przygotowanego przez Kuriera Porannego.